Bu pazar seçim olsa hangi parti kazanır?

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine daha 4 yıl var.

Ancak siyasi iktidarın Türkiye’yi yönetirken sergilediği yanlışlar, sabit ve dar gelirli yığınları inim inim inleten pahalılık ve geçim zorlukları, sığınmacı politikasının neden olduğu sosyal huzursuzluklar, yargıdaki adaletsizlikler, toplumun önemli bir kesiminde erken seçim beklentisi oluşturuyor.

Bilim insanlarının kurdukları İdeaPolitik Enstitüsü, bu beklentiden yola çıkarak, genel yaşam memnuniyeti ve partilerin oy oranları araştırması yapıyor.

★★★

Enstitünün son araştırması halen birinci partinin “kararsızlar” olduğunu, CHP’nin ikinci, AK Parti’nin çok az farkla 3’üncü sırayı aldığını gösteriyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu ekonominin Türkiye’nin en önemli sorunu olduğunu söylüyor. Yaklaşık yüzde 75’i ise, çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olduğunu düşünmediklerini belirtiyor.

★★★

23-26 Haziran 2024 tarihlerinde, 26 ilde 1824 katılımcıyla yapılan ankete göre; şu an Türkiye’nin en büyük partisi kararsızlar olarak dikkat çekiyor. Bu pazar günü seçim olsa kararsızlar yüzde 25,5, “boş oy kullanırım” diyenler yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5,6, “oy kullanmayacağım” diyenler ise yüzde 0,5’lik oranları temsil ediyor.

Buna karşılık CHP yüzde 21,6 ile birinci parti konumunu korurken, AK Parti yüzde 21’lik oranla hemen arkasından geliyor…

★★★

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını söyleyenlerin oyu dağıtıldığında ise; CHP yüzde 35,2’lik oy oranına, AK Parti ise yüzde 34,3’e ulaşıyor.

Üçüncü sırada yüzde 12,4 ile DEM Parti, dördüncü sırada yüzde 5,6 ile MHP, beşinci sırada yüzde 4,2 ile Yeniden Refah Partisi bulunuyor.

İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3’lük oy oranıyla onları takip ediyor.

★★★

Genel yaşam memnuniyeti anketinde ise; katılımcıların Türkiye’de en çok ekonomik zorluklardan şikayetçi oldukları görülüyor. Katılımcıların yüzde 66,7’si Türkiye’nin en büyük problemi olarak ekonomiyi gösteriyor. “Geçinebiliyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların sadece yüzde 30,9’u “evet” cevabını verirken, hayatından memnun olduğunu söyleyenlerin toplam oranı yüzde 30’da kalıyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i ise, çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olduğunu düşünmediklerini belirtiyor.

UĞUR DÜNDAR’IN NOTU:

Dünkü yazımızda dile getirdiğimiz Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı B.M. aradı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile hiçbir bürokratik bağının bulunmadığını belirtti. Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu ise depremde hasar gören envanterlerindeki yüzlerce tarihi ve kültürel varlığı büyük bir hızla ve şeffaf bir anlayışla sağlamlaştırdıklarını, bunu yaparken de hiç kimseye ayrıcalık tanımadıklarını belirtti. Ancak haberimizdeki iddiaları da titizlikle soruşturacaklarını ifade etti.