CHP’li belediyelerde “bizim adam” değil, “bilen adam” dönemi!..

Hatırlayacaksınız değerli okurlarım!

Yerel Yönetim Seçimleri öncesinde bu köşede, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olanlara sık sık şu uyarılarda bulunduk:

“Aman, harcadığınız her kuruşta tüyü bitmemiş yetimin hakkı bulunduğunu unutmayın. Hesap verebilir, şeffaf bir belediyecilik anlayışını hayata geçirin. İhalelerinizi halka açık yapın. Zorunlu olmadıkça ihtiyaçlarınızı doğrudan temin yoluyla karşılamayın. Yönettiğiniz belediyeleri eş, dost, ahbap kayırmacılığından, yani nepotizmden uzak tutun. İsraftan kaçının. Eleman alacaksanız liyakati önceleyin.

Kısacası “bizim adam” yerine “bilen adamı” tercih edin...”

★★★

Bu uyarıları yaparken, Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerdeki anlayışı görüyor, halk büyük ekonomik sıkıntılar yaşarken, onların yandaş kayırmacılığı, nepotizm ve israfta genellikle sınır tanımaz duruma geldiklerini izliyorduk. Bu nedenle seçmenin çoğuna kırmızı kart göstereceğini tahmin ediyorduk.

Nitekim seçimlerde AKP’den CHP’ye geçen birçok belediyede yukarıda belirttiğim anlayıştan geriye borç dağlarının kaldığı ortaya çıktı.

★★★

CHP tarihi bir fırsat yakalamış durumda.

Yerel yöneticiler bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek zorundalar. Bunun için bir yandan “halkçı-sosyal belediyeciliğin” en başarılı örneklerini verirlerken, diğer yandan da borç yığınını eritmenin uğraşı içine girmeleri gerekecek. Bunu da bütçelerini değerli projeler için başarıyla uygulayıp, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışıyla gerçekleştirecekler. Böylece görev sürelerinin bitiminde sağlayacakları başarıyla, CHP’yi siyasi iktidara taşıyacaklar.

★★★

Seçim sonrasında -gerekçesi ne olursa olsun- AKP’li belediyelere benzer şekilde eş, dost, akraba kayırmacılığı yapmayı deneyen bazı CHP’li belediye başkanlarına; gerek Genel Başkan Özgür Özel’in, gerekse değişimin mimarı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gösterdiği sert tepkiyi alkışlanacak ön almalar olarak görüyorum.

Bu yeter mi? Tabii ki yetmez!..

CHP Genel Merkezi kuracağı bir sistemle yerel yönetimlerin harcamalarını merkezi yönetim daha müfettişleri göndermeden sıkı bir şekilde takip etmeli ve kuşku uyandırıcı kalemlerle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldıracak önlemleri süratle almalı.

★★★

Bunlar yapılırsa yerelde başarı gelir ve o başarıyla döşenen taşlar, CHP’yi siyasi iktidara taşır.

Bu tarihi fırsatı heba etmeye hiç kimsenin hakkı yok!..