Duayen Gazeteci Uğur DÜNDAR Kimdir?

Uğur Dündar Hakkında

1943 Yılında İstanbul'da doğan Uğur Dündar Vefa Lisesi'nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi.1970 yılında TRT'nin açtığı sınavları kazanarak. İngiltere'de BBC yayın örgütünün ‘’Televizyonda Yapım-Yönetim’’ kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de Yapımcı, yönetmen,sunucu olarak değişik Tv programlarına imza atan Dündar, 1978 yılı Sedat Simavi Vakfı ödülünü kazandı.

UĞUR DÜNDAR sonraları İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitelerinde ‘’Tv programcılığı’’ derslerinde lisansüstü hocalık yaptı.

TRT'de 20 yıl süreyle çalıştı UĞUR DÜNDAR ARENA Programıyla ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu.

UĞUR DÜNDAR'ın ödüllerine gelince; iki kez Sedat Simavi, birçok kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Ödüllerinin yanı sıra ülkemizin seçkin üniversitelerinden 300'ü aşkın başarı ödülü aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra ARENA ve UĞUR DÜNDAR, 1997 Berlin Televizyon Festivali'nin ‘’onur konuğu’’  oldu. DÜNDAR ve ekibi, Organ Mafyası araştırmasıyla da Türk Tv tarihinde ilk kez ‘’The New-York Festivals’de ‘’Finalist Award’’ödülünü, ayrıca Washington'daki ‘’Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu-ICIJ’den ‘’Başarı’’ödülünü aldı.

UĞUR DÜNDAR 2008 yılında üstlendiği ve Televizyon tarihine geçecek büyük bir başarıyla sürdürdüğü Star Televizyonu Haber Grup Başkanlığı görevinden Ekim 2011 tarihi itibariyle ayrılmıştır. Ekim 2013’den Nisan 2019'a kadar Halk TV'de ‘’HALK ARENASI‘’nı hazırlayıp sunmuştır. Aralık 2019 tarihinden Nisan 2022 tarihine kadar Tele1 ekranlarında ‘’DEMOKRASİ ARENASI‘’ programı ekranlara gelmiştir. 2023 yılında TV100'de "HAFTANIN PANORAMASI" programı seyircilerle buluşmuştur. 

UĞUR DÜNDAR Mayıs 2012’den bu yana Sözcü Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

UĞUR DÜNDAR Nisan 2022'den beri Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı'nı yapmaktadır.

UĞUR DÜNDAR evli olup üç çocuk babasıdır. 

----

Uğur Dündar, önce televizyoncu olarak Batı ölçülerinde kendi işini çok başarılı yapan bir programcıydı. Daha sonra çok başarılı bir gazeteci çizgisi gördüm. Özetle her iki dalda da başarılı oldu. Türk basınına bir katkı getirdi.
Uğur Mumcu

Ülkenin güncel sorunlarına, iddiasız gibi görünen, bilgiçlik taslamayan, ama yurt ve insan sevgisi dolu bir tavırla yaklaşan Uğur Dündar, toplumun kenara köşeye itilmiş insancıklarını bulup ortaya çıkarmakta olağanüstü bir sezgiye sahip.
Halit Refiğ

Doğru adam… Dürüst kitap bu.
Yılmaz Özdil

Uğur Dündar Robin Hood’un elinde kamera olanıdır.
Bekir Coşkun

Sevgili Uğur, Sen Türkiye’de hırsızların ve üçkâğıtçıların korkulu rüyası olmuş adamsın. Seni ve kameranı uzaktan gören namussuzlar, kaçacak delik arıyor. Ne mutlu sana.
Emin Çölaşan

45 yıllık dost… 40 yıldır Türkiye’nin tek gerçek televizyon starı. Üstelik gözü pek bir haberci.
Haluk Şahin

Uğur Dündar’ı her zaman için, her devrin en büyük televizyoncusu olarak rahatça gösteririm.
Halit Kıvanç